Каталог товарів
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів
Каталог товарів
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів

Як захистити вікна від ударної хвилі – найкращі способи

Військова обстановка в Україні призвела до того, що багато мешканців міст стали замислюватися, як захистити вікна від вибуху. Адже снаряд прилетіти може у будь-який час, а вибуховою хвилею, як правило, «виносить» усі близько розташовані вікна, особливо якщо вони старого зразка. Сучасні склопакети можуть витримати, але якщо дотримуватися певних правил.

До відносно надійних способів зміцнення вікон належить установка у віконних отворах мішків із піском та дерев'яних щитів. Також може бути використаний канцелярський скотч, папір та звичайна тканина. Докладніше про те, як захистити вікна від ударної хвилі, ми розповімо нижче.

Як захистити вікна від вибуху – мішки з піском та дерев'яні щити

Вибухова хвиля небезпечна тим, що «виносить» майже всі розташовані вікна. Київ це, Харків, Одеса чи будь-яке інше місто – не має значення. Наслідки скрізь однакові: шибки розлітаються дрібними уламками на всі боки і якщо поруч знаходиться людина, можуть дуже сильно поранити тіло і навіть призвести до смерті. Все це добре відомо вже всім мешканцям України, які переживають тяжкість війни через постійні ракетні обстріли та бомбардування російською армією. Тому на питання, як захистити вікна від вибуху, дають слушні відповіді самі військові.

Чи поглинають вибухову хвилю мішки із піском?

З зовнішнього боку вікна повністю закладають мішками, які наповнюють або піском, або землею, залежно від того, що є в господарстві. Такий спосіб більше підходить для приватного сектору або магазинів та різних установ, розташованих на першому поверсі.

На якомусь поверсі вище житлової багатоповерхівки можна спробувати такий варіант поглинання вибуху. Тоді барикадують вікна із внутрішньої сторони, попередньо очистивши підвіконня від вазонів. Іноді отвір закладають не повністю, а до половини або залишають зверху смужку. Це роблять для проникнення в приміщення хоч якогось світла.

Дерев'яні щити проти уламків

У віконний проріз перед склопакетом можна встановити дерев'яний щит або фанеру, що не дозволить ударній хвилі прямо впливати на скло. В принципі, від уламків подібний спосіб не врятує, тому додатково потрібно наносити стрічку, що клеїть.

З природним освітленням у цьому випадку, як і при використанні мішків, справи виглядатимуть також не найкращим чином. Тому при необхідності доводиться або користуватися електроосвітленням, або робити в щиті зазори, через які хоч трохи проникатиме світло. Як і в попередньому способі, додатково роблять проклеювання скла скотчем. Це не дозволить вікну під час вибухової хвилі розлетітися на дрібні уламки.

В якості альтернативи мішкам з піском і щитам або як додатковий захід захисту можуть бути використані:

 • подушки;
 • масивні меблі, які щільно наповнюють різними речами;
 • книги.

Подушки та книги укладають на підвіконня дуже щільно. По висоті бажано забарикадувати хоча б половину вікна. Меблі ставлять перед вікнами, максимально присуваючи до підвіконня. Все це дозволяє зменшити силу вибухової хвилі, хоча за сильного вибуху неможливо припустити, як і куди розлетяться уламки.

Чи є ефект від смужок тканини чи паперу на вікнах?

Деяких громадян цікавить, як захистити вікна від вибуху бюджетно. Для таких випадків є варіант поклейки паперу чи тканини. Хорошого результату від такого способу очікувати не доводиться, але якщо немає можливості застосувати щось інше, то краще зробити хоч щось, ніж сидіти склавши руки.

Для зміцнення скла у цьому випадку знадобиться таке:

 • широкі смужки тканини чи паперу;
 • канцелярський клей чи мило;
 • чисті тканини.

Вікна попередньо миють, витирають насухо. Смужки добре промазують клеєм чи милом, змоченим водою. Тільки не перестарайтеся, щоб не розмок і не порвався папір. Потім стрічку накладають на скло, а краї з обох боків укладають на рами. Це потрібно для зниження величини вібрації вікна, що виникає під впливом вибухової хвилі.

Замість мила чи клею може бути використаний клейстер. Його готують із борошна (півсклянки на склянку води), який варять у півлітрі окропу до отримання суміші середньої густоти. Щоб не було грудочок, її проціджують. Після цього добре промазують підготовлені смужки. Така речовина, що клеїться, легко змивається, і тримається досить міцно.

Важливо знати, що стрічки з паперу або тканини потрібно накладати хрест-навхрест або косими стібками, спочатку в один бік, а потім в інший. Чим більша площа вікна, тим більше потрібно приклеїти смуг. В результаті повинні вийти грати, яка за рахунок своєї секторності не дасть розлетітися склопакету на всі боки.

Замість паперу та тканини на вікна краще приклеїти:

 • канцелярський скотч;
 • малярський скотч;
 • ізоленту.

Що це дасть? У порівнянні з папером або тканиною, цей спосіб надійніший, тому якщо є можливість використовувати подібні матеріали, то варто скористатися ними. Так само, як і у випадку з папером, відрізають смужки скотчу, які приклеюють від рами до рами по ширині та довжині скла. Роблять сітку або ґрати косими лініями, а потім внахлест горизонтальними та вертикальними смугами. Деякі пристосувалися одразу клеїти сніжинку, щоб було хоч трохи гарно. До того ж проклеювання проводять як зовні, так і всередині вікна. Це питання вже кожен розглядає за потребою та можливостями.

Чи можна ховатись під захищеними вікнами?

Навіть якщо вікна були укріплені всіма можливими способами, під ними ховатись під час бомбардування категорично заборонено. Єдиний дозволений варіант — коли вибух стався поруч і часу кудись втекти немає. Тоді треба падати на підлогу та закривати голову тим, що є під рукою (ковдрою, подушкою, якимось одягом).

Найбільш безпечні місця під час обстрілу або вибухів:

 • ванна кімната;
 • найдальше, стосовно вибуху, приміщення;
 • місця біля несучих стін.

Потрібно завжди пам'ятати про правило «двох стін», яке дозволяє уберегтися від сколів та уламків, що розлітаються під час вибухової хвилі. Тобто ще на етапі підготовки потрібно визначити місце у квартирі, яке захищене, наприклад, з боку вулиці двома стінами. В екстреному випадку саме сюди треба бігти та ховатися. У багатоповерхівці найчастіше це коридор чи тамбур, може бути передпокій, якщо вона не виходить на лоджію чи балкон.

У монолітно-каркасних будинках найбільш небезпечними квартирами є кутові, оскільки тут у разі попадання снаряда одразу вивалюються стіни. Але іноді навіть у таких випадках перекриття продовжують триматися за рахунок великої кількості арматури. Панельно-блокові будинки, на жаль, взагалі не підходять для будь-якого захисту від вибухів. Саме вони стали місцем загибелі багатьох українців, оскільки одразу складаються у величезну купу бетону.

Корисні поради

Українці, які мешкають на сході країни, мимоволі натренувалися у захисті вікон від вибухів, тож із власного досвіду дають корисні поради.

Зменшити вибивання скла вибуховою хвилею можна за допомогою 5-6-літрових пластикових баклажок, наповнених водою. Для цього способу потрібно вікна добре закрити, але не використовувати для цього засувку. Щоб вікна протягом не розчинялися, їх підпирають баклажками, що раніше згадувалися. Єдине, їх не ставлять у місці прикріплення стулки до рами. Іноді в середину між склопакетами додатково кладуть ковдри, пледи, м'який одяг, що поглинає вибухову хвилю.

В результаті при близькому вибуху віконна стулка просто відчиняється, але саме вікно залишається, як правило, цілим. Баклажки, звісно, ​​падають на підлогу, але не б'ються, бо пластикові. До речі, їх не потрібно наповнювати доверху водою, щоб вони при падінні не лопнули. Якщо приліт обійшовся без втрат, знову повертається на свої місця.

Важливо знати, що цей спосіб не вбереже від уламків. Навпаки, під час вибуху у відкрите вікно може щось потрапити, тому за можливості потрібно тікати з приміщень, де розташовані віконні прорізи у спеціальні укриття або хоча б ховатися за двома стінами.

Слід пам'ятати, що зараз усі сили мають бути спрямовані на перемогу, тому заздалегідь треба думати про те, як менше завдати проблем рятувальникам та волонтерам. Якщо є можливість виїхати з небезпечних регіонів країни, потрібно скористатися нею. А також подумати самостійно про те, як максимально убезпечити своє житло, зберігши тим самим життя та здоров'я своїх близьких.