Каталог товарів
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів
Каталог товарів
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів

Зенітний ліхтар або вікно в даху

Якщо слухові (в тому числі мансардні) вікна встановлюються на похилих дахах, то зенітний ліхтар — це відмінне рішення для організації природного світлопропускання на плоских дахах. Такі конструкції відрізняються за розмірами та формами, можуть передбачати можливість відкривання, що сприяє нормальній вентиляції приміщення.

стеклянная крыша

Зенітні вікна вперше з'явилися в Північній Америці, а в нашу країну прийшли в минулому столітті. Тоді широкого поширення вони не отримали, довгий час перевагу при реалізації природного освітлення під покрівлею віддавали світлопрозорим куполам в дахах або навісним фасадам.

Але вже на початку XXI століття ситуація змінилася. Набирають все більшої популярності металопластикові вікна запустили тренд на вдосконалення самих різних технологій у віконній галузі. Світлові ліхтарі стали використовувати як при реконструкції існуючих будівель, так і при проектуванні різних нових будівель промислового та комерційного призначення.

Зенітні вікна — що це?

Зенітний ліхтар (він же світловий або шедовий, а ще зустрічається просто термін «шед») являє собою складну архітектурну конструкцію переважно на пласких дахах. На відміну від звичайного вікна він забезпечує максимальний приплив природного світла, а також може застосовуватися для вентиляції і протипожежної безпеки (включаючи відведення диму).

Свою назву зенітні ліхтарі отримали з тієї причини, що через наявне скло можна побачити сонце в зеніті.

Конструктивно вони складаються з двох основних елементів — опорної частини і світлопропускаючої (з панелями, склепіннями, куполами зі склопакетами або полімерними прозорими матеріалами). Опора монтується на бетонні плити або балки покрівельного покриття. Вона виконується переважно з алюмінієвих профілів, відносно невелика вагу яких дає можливість реалізовувати оригінальні проекти з цікавими геометричними формами, різними кутами нахилу світлопрозорих панелей і т.д.

Для великих і габаритних «шедів» опорні конструкції можуть робити зі сталі. Цей метал виграє у алюмінію з точки зору міцності і своїх несучих здібностей.

До інших важливих характерних рис світлових ліхтарів відноситься наступне:

 1. Використання висококласних склопакетів (у тому числі з наявністю багатошарового скла триплекс). Вони також сприяють високим звуко- і теплоізоляційним властивостям.
 2. Наявність ефективного відведення вологи. Зазвичай для цих цілей використовуються дворівневі системи вологовідведення, що дозволяє експлуатувати ліхтарі при випаданні опадів і підвищеному рівні вологості.
 3. Доповнення склопакетів висококласними герметиками і ущільнювачами. Це необхідна умова забезпечення безпеки при різких коливаннях температур. В результаті виключається ризик таких аварій, як обвалення скла.
 4. Застосування сонцезахисних технологій. Склопакети або інші світлопрозорі панелі повинні пропускати природне сонячне світло, але виключати надмірне нагрівання і проникнення шкідливого ультрафіолету.
 5. Нерідко зенітні ліхтарі доповнюються спеціальними системами забезпечення постійного доступу світла. До них відноситься електропідігрів скла (виключає обмерзання і прискорює танення снігу) і автоматизовані рішення для чищення.

Слід відрізняти зенітні вікна від звичайних прозорих куполів на даху. Об'єднує ці архітектурні одиниці незвичайний зовнішній вигляд, що перетворює покрівлю, а також головне функціональне призначення — забезпечення природного освітлення. Але ліхтарі на відміну від куполів виграють з точки зору звуко- і теплоізоляції, відмінно витримують різні погодні впливи, включаючи опади, а також краще протистоять нагріванню під впливом прямих сонячних променів.

Виготовленню та монтажу світлових ліхтарів повинні передувати складні теплотехнічні та інженерні розрахунки. Щодо дрібні зенітні вікна збираються в єдине ціле в умовах виробництва, а великі — остаточно комплектуються і розміщуються на попередньо підготовлену опору вже на місці установки. Виконувати відповідні роботи повинні тільки спеціалізовані фірми з кваліфікованими фахівцями в штаті, такі як наша компанія «Стандарт вікна».

Види і особливості

Шедові ліхтарі класифікують за різними критеріями. Перш за все виділяють такі два види конструкцій:

 1. Точкові. Це відносно невеликі вікна, що розміщуються на окремій ділянці покрівлі. Зазвичай точковий ліхтар дозволяє домогтися природного освітлення окремих кімнат або малих частин приміщення.
 2. Стрічкові. Вони займають всю покрівлю або більшу частину її периметра, тобто більші і габаритні, ніж точкові аналоги. Використовуються стрічкові «шеди» в торгових центрах, різних спортивних комплексах, в виробничих цехах і т.д.

Ще одним класифікаційним ознакою виступає форма ліхтаря. До найпопулярніших відносять:

 • плоскі. Це найпростіша варіація, переважно прямокутної форми;
 • купольні;
 • пірамідальні (вони можуть бути подвійні, багатогранні і т.д.).

Як правило, під конкретний проект будівлі (або його покрівлі) розробляється індивідуальний варіант вікна з вибором оптимальних розмірів і форм.

Ще зенітний ліхтар буває:

 • глухим. Він використовується тільки для світлопропускання;
 • відкривним. Дозволяє також провітрювати підпокрівельний простір або все приміщення. Найчастіше відкриватися можуть невеликі ліхтарі. У цьому випадку потрібна фурнітура для вікон (спеціальні гвинтові пристрої) або ж електроприводи. Завдяки останнім ліхтар перетворюється у важливий елемент протипожежної безпеки.

У відкривних «шедах» можуть також відрізнятися і види приводів. До основних варіацій відносяться:

 • пневматичні механізми. Для відкривання панелей використовуються балони зі стиснутим вуглекислим газом. Спрацьовує пневматика при оповіщенні пожежної сигналізації або підвищенні температури повітря;
 • автоматичні приводи. Вони дозволяють відкривати всі панелі відразу у відповідь на спрацьовування різних датчиків. Живляться двигуни такого приводу від мережі, але часто доповнені акумуляторами, що необхідно для автономної роботи при зникненні електроенергії.

Де використовується дана конструкція?

Як правило, зенітні ліхтарі зустрічаються в промислових, комерційних і громадських будівлях. У житлових приміщеннях вони використовуються вкрай рідко. Найчастіше їх можна зустріти на покрівлях наступних об'єктів:

 • супермаркети;
 • офісні приміщення банків, великих фірм;
 • торгівельно-розважальні комплекси, аквапарки і т.д .;
 • виставкові галереї, художні майстерні;
 • великі фітнес-центри;
 • різні промислові об'єкти (цехи, склади, інші виробничі приміщення);
 • заміське житлове будівництво (виключно за індивідуальними проектами).

Недоліки та переваги

До мінусів світлових ліхтарів можна віднести високу вартість в порівнянні зі звичайними вікнами. Це обумовлено попередніми інженерними розрахунками і більш складним монтажем. До того ж до них ставлять високі вимоги, так що обов'язковою умовою є установка професіоналами.

До дрібних недоліків відноситься обмеження по використанню. Не встановлюють шедові ліхтарі в приміщеннях, де є потреба у низькотемпературному режимі (наприклад, в холодильних складах) або зовсім не бувають люди. А ще тут можна встановити підвіконня пластикове або з інших матеріалів.

Сильних сторін набагато більше:

 1. Ефектний зовнішній вигляд, що підкреслює архітектуру і стилістику об'єкту. Будинки зі стрічковими зенітними ліхтарями відразу звертають на себе увагу.
 2. Відмінне природне освітлення і можливість економії електроенергії. Традиційне вікно в стіні для забезпечення такого ж рівня освітленості повинно бути в 5-6 разів більше «шеда».
 3. Додатковий приплив свіжого повітря. При наявності відкривних панелей ліхтар використовується і для вентилювання приміщення, що актуально і для промислових, і для будь-яких інших будівель. На практиці ця особливість дає можливість економити електрику, скорочуючи час роботи примусових систем вентиляції.
 4. Протипожежна безпека. При наявності електроприводу ліхтар інтегрується в систему димовидалення та захисту від пожежі. При загорянні відбувається автоматичне відкривання і дим виходить з будівлі.
 5. Якісний захист від вуличного шуму (на тлі найпростіших світлопрозорих куполів).