Каталог товарів
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів
Каталог товарів
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів

Коефіцієнт опору теплопередачі вікон: норми і розрахунок

Проблема підтримки тепла в житлі взимку була і залишається для нашої країни вкрай болючою, адже вона безпосередньо визначає наші витрати на опалення. Самі по собі тепловтрати неминучі, але в наших силах зменшити їх рівень до мінімуму. Особливо з урахуванням того факту, що через віконні отвори відбувається до 44% від усього обсягу втрат теплової енергії. В тому числі, якщо ви вже ставили металопластикові конструкції, і потрібно вже ремонт вікон.

сопротивления теплопередаче окон

Рівень втрат значний, але і перспективи до зниження фінансових витрат непогані, якщо вивчити і врахувати опір теплопередачі вікон при виборі останніх.

Варто відзначити, що тепло втрачається через віконні системи двома шляхами:

 • 30% втрат енергії обумовлені природними процесами конвекції повітря в склопакетах і камерах профілю. Також енергія проходить через тверді елементи блоку. Це те, що неминуче і викликано самою природою матеріалів і фізичних явищ.
 • 70% теплової енергії йде з приміщення через інфрачервоне випромінювання. Саме тут є можливість знизити обсяг втрат через застосування технологій підвищення енергоефективності.

Здатність запобігати виходу тепла з приміщення якраз і виражається через опір теплопередачі металопластикових вікон. Це важливо, адже скління займає 70-80% площі блоку, тому основні зусилля виробників і зосереджені на тому, щоб поліпшити саме склопакети. Хоча робота ведеться і щодо металопластикових профілів.

Як проводиться вимір?

Почнемо з профілю ПВХ, оскільки на нього припадає до 30% від площі вікна загалом. Профільна система в немалій мірі визначає, наскільки енергоефективним він буде.

Коефіцієнт опору теплопередачі вікон (КОТ, вимірюється в м2*°С/Вт тут і далі) в частині профілю є табличній величиною і багато в чому визначається товщиною його стінок, а також кількістю повітряних камер. Так, системи з полівінілхлориду мають КОТ:

 • трикамерні – 0.6-0.69, чого достатньо для холодного скління балкона, а також для нежитлових приміщень. Наприклад, профіль REHAU EURO-DESIGN 60 має показник 0.62, а SALAMANDER DESIGN 2D – 0.63.
 • п’ятикамерні – 0.7-0.95. Оптимальний варіант для житлової нерухомості, за допомогою якого вже можна отримати цілком гідний рівень енергоефективності житла. Так, модель REHAU EURO-DESIGN 70 характеризується КОТ 0.77, а у SALAMANDER HST він досягає 0.91.
 • шести- і семикамерні – вибір для тих, хто хоче отримати максимальний результат. Це профільні системи, на основі яких виготовляються найтепліші вікна для приватних будинків, квартир на верхніх поверхах багатоповерхівок. Так, REHAU GENEO має теплоопір 1.01, а ось для SALAMANDER BLUEVOLUTION 82 він складає вражаючі 1.49.

Тобто, як можна побачити, різниця між базовим профілем на 3 камери і інноваційною розробкою на 6 камер більш ніж в два рази. Але варто врахувати, що основне навантаження по збереженню тепла всередині лягає саме на склопакет.

Опір теплопередачі металопластикових вікон з точки зору склопакета залежить від багатьох складових, в тому числі: кількості одиниць використаного скла, ширини повітряних камер і їх заповнення, спеціального напилення на скло. Як приклад можна навести такі цифри – в залежності від формули пакета КОТ становить:

 • 4М-16-4М –  0.32;
 • 4М-10-4М-10-4М – 0.47;
 • 4М-10-4М-10-4К – 0.59 і т.д.

Отримати дані про властивості конкретного склопакета, коли ви вибираєте потрібну модель, можна у компетентного менеджера компанії «Стандарт Вікна». З їх допомогою ви зможете вже порахувати теплоопір, а також ваші реальні можливості по економії.

Для прикладу візьмемо одностулкове вікно шириною 140 сантиметрів, заввишки 100 сантиметрів, виконане з профільної системи SALAMANDER HST (Rопр1 = 0.91) з класичним двокамерним склопакетом, що має формулу 4М-10-4М-10-4М (Rопр2 = 0.47). Розрахункова ширина «рама-стулка» становить 11.3 см.

Загальна площа використаного профілю складає F1 = 0.49 м2, а скління F2 – 0.91 м2. Опір в нашому випадку можна розрахувати за формулою:

Rопр = (F1 + F2) / (F1 / Rопр1 + F2 / Rопр2)

Підставляємо цифри і отримуємо Rопр = 0.56.

Що дає отримане число на практиці? Тут все дуже просто. Наприклад, взимку при морозі -20°С ви хочете, щоб усередині стабільно підтримувалася температура +20°С. Тепловтрати рахуються за формулою:

Q склопакета = S скління * д / R

Для нашого вікна втрати тепла в годину складуть:

1.4 * 40 / 0.56 = 100 Вт або 0.1 кВт

Тобто, на місяць вам потрібно буде витратити 0.1 * 720 = 72 кВт енергії, щоб компенсувати відхід теплової енергії через віконний отвір при таких усереднених температурних умовах.

Вимоги будівельних норм по теплоізоляції склопакетів

При проектуванні або енергомодернізації будівель є обов'язковою вимога до досягнення необхідного рівня опору теплопередачі, що повинен бути рівний 0.75 і більше.

Показник в 0.75 є оптимальним, однак ми рекомендуємо купити металопластикові вікна такої комплектації, щоб мати КОТ хоча б в межах 0.85-0.9. Це ненабагато здорожує віконні блоки, але приносить відчутний ефект. Особливо в тому випадку, коли ваша квартира або будинок вже були належним чином утеплені.

Що цікаво, норми ДБН щодо цієї теми стосуються не тільки склопакета, але і використовуваного профілю. З підрахунком конкретних характеристик обраного вами вікна вам завжди допоможуть менеджери нашої компанії. Ви точно будете знати, що ви купуєте і який ефект це вам забезпечить.

Як вибрати склопакет на основі цього показника?

Перше, що варто враховувати – згідно з Державними будівельними нормами територія України ділиться на дві температурні зони. Для I зони КОТ віконних блоків і повинен становити не менше 0.75. До неї відносяться вся північна, західна, центральна і східна частина країни. II температурна зона включає в себе тільки Миколаївську, Одеську, Херсонську, Закарпатську області, і для неї показник мусить складати 0.6.

Для I зони фахівці рекомендують вибирати тільки енергозберігаючі або мультифункціональні склопакети. Оптимальним вибором будуть вікна REHAU. Використання в них спеціальних енергоефективних рішень (заповнення камер інертними газами, використання спеціального напилення на склі і т.д.) дозволяє знизити мінімум на 30% витрати на опалення, і в цілому підвищити комфорт перебування в приміщеннях.

Вам достатньо при підборі конфігурації повідомити менеджера, що ви хочете, щоб опір теплопередачі металопластикових вікон, що плануються до покупки, становив 0.8-1. Отримавши від вас єдине конкретне число, наші фахівці підберуть для вас кілька найцікавіших рішень.

Щоб самостійно порахувати, чи підходить вам конструкція по КОТ, ви можете скористатися наведеними раніше в статті формулами, а саме:

 • Розрахунком для склопакета (1) і профілю (2)
 • Підрахунком тепловтрат через віконний отвір.

В якості вихідних даних вам досить знати площу необхідної вам конструкції, а також технічні параметри скління та профільної системи. Останні завжди можна запитати у продавця або глянути усереднені розрахункові таблиці.

Від чого ще можуть відбуватися тепловтрати в будинку?

Цікаво те, що будь-яка нерухомість, будь то будинок або квартира, втрачає теплову енергію у всіх напрямках. На початку статті ми писали про те, що через віконні блоки йде близько 44% тепла. А от решта розподіляється за такими напрямами:

 • стіни ~ 30%;
 • підлога ~ 12%;
 • дах, стеля ~ 14.

Звести до мінімальних значень теплові втрати можна за рахунок комплексного утеплення об'єкта. Якщо мова йде про квартиру з балконом і лоджією, то навіть ремонт балкона в Києві з холодним склінням зробить її більш теплою і менш витратною з точки зору опалення.

У цьому питанні ми рекомендуємо радитися з фахівцями сфери будівництва. Залежно від особливостей вашого об'єкту вони порадять оптимальні варіанти поліпшення енергоефективності.

ПриміткаРеклама рекламою, бренди, красиві описи — це все незмінно впливає на ваш вибір. Однак найкраще спиратися на конкретні цифри і технічні характеристики. А якщо у вас залишаються питання, їх завжди можна задати компетентним фахівцям «Стандарт Вікна». Нормально, якщо ви чогось не знаєте або не розумієте, адже наша головна задача полягає в тому, щоб встановлення вікон стало вирішенням хоча б частини ваших проблем.