З 1 вересня 2022 року набули чинності 11 оновлених та 14 нових державних будівельних норм. При цьому змін зазнали здебільшого нормативи щодо безпеки будівель, їхнього теплозбереження та безбар’єрності. Як зазначають законотворці, нові ДБН спрямовані на збільшення рівня комфорту та безпеки людей, гарантують підвищення надійності житла та нежилих споруд.
Основні вдосконалення можна побачити щодо:
При зведенні будівлі важливо дотримуватись нормативів на всіх етапах будівництва. Це також стосується і монтажу віконних конструкцій. Правильне встановлення вікна гарантовано підвищує рівень шумоізоляції, теплоізоляції та довговічності всієї споруди.
Будь-який надійний монтаж відбувається при дотриманні вимог, прописаних у ДБН та ДСТУ. Тому нововведення у нормативні документи, котрі розглядаємо сьогодні, безпосередньо стосуються не тільки інженерів, а й майстрів-віконщиків.
Основні принципи роботи, якими мають користуватися спеціалісти, регулюються:
Документи регламентують підвищення величин мінімальних коефіцієнтів опору теплопередачі стін, даху, покриття і, власне, віконних конструкцій. Згідно ДБН 2022, забудовники мають використовувати більш ефективні утеплювальні матеріали, що позитивно відзначиться на якості та комфортності житла.
ДБН «Житлові будинки», як можна побачити, зазнала значних змін. Тепер у нормативі прописано використання замків для безпеки дитини на вікнах, будівельної фурнітури для обмеження ширини відчинення вікон тощо.
Аби оцінити величину відтоку тепла, враховується загальна сума втрат теплової енергії через стіни, покриття, дах, вікна й двері. При цьому найбільший ризик втрати відбувається зазвичай через віконні та дверні конструкції.
Розрахувати розмір втраченої теплової енергії можна, використовуючи показник опору теплопередачі. Даний параметр показує кількість тепла, що проходить крізь 1 кв. м конструкції, якщо різниця температури з обох боків вікна становить 1°С. Чим вищий коефіцієнт опору теплопередачі, тим більше тепла буде зберігатися у приміщенні.
У нормі щодо теплоізоляції, яка набрала чинності у вересні 2022 року, був збільшений необхідний мінімальний розмір приведеного опору. Нові величини можна побачити у табл. 1.
Звертаємо увагу на те, що мінімальний опір витоку теплоенергії залежить від температурної зони, у якій знаходиться будівля. До першої кліматичної зони відносяться більшість областей України. До другої – Закарпатська, Запорізька, Одеська, Миколаївська, Херсонська області та АР Крим. Провести точну калькуляцію самостійно досить складно, тому варто замовити вікна у досвідчених та надійних майстрів.
Таблиця 1. Мінімальний приведений опір теплопередачі
Під час монтажу віконних конструкцій у новобудовах дозволяється значення опору тепловтрат до 80% мінімально допустимої величини. Якщо мова йде про реконструкцію або капітальний ремонт вікон у будівлі, зниження приведеного опору можливе до 75%. Формули та методи розрахунків необхідних показників наведені у ДБН В.2.6-31:2021.
Мінімально дозволена нормативами різниця у температурі внутрішнього повітря й внутрішньої поверхні скла варіюється в залежності від типу самої будівлі. Наприклад, для житлових комплексів, навчальних або медичних закладів вона має бути не менше 4°С. В інших адмінбудівлях, виробничих приміщеннях різниця має знаходитись у межах 5-12°С, відповідно до виду споруд. Детальний розподіл розписаний у держбуднормі.
Температура на внутрішній поверхні скла має бути не нижчою за цей показник точки роси – при ній повітря не здатне поглинати вологу. Для зручності пропонуємо користуватися допоміжною табл. 2:
Таблиця 2. Значення t° точки роси
Якщо вікно встановлюється на промислових чи сільськогосподарських об’єктах, на його внутрішній поверхні повинна бути температура, не нижча 6°С.
Нова держбуднорма щодо теплоізоляції будівель вводить у дію й обов’язкове маркування віконних конструкцій та дверей балкона. Енергетичні етикетки розповідають потенційному споживачу про економічність певної моделі. Завдяки таким позначкам покупець, навіть не маючи глибоких знань у галузі, може зрозуміти основні параметри товару.
Фіксування енергопозначень на вікнах регламентується ДСТУ 8902:2019 про енергетичне маркування світлопрозорих огороджувальних конструкцій, посилання на який зазначено у новій держнормі. Підвищення нормативів до будівництва та капремонту будівель різного призначення призвело до появи більш суворих вимог і до матеріалів, які використовуються забудовниками. Для дотримання цих норм з’явилася необхідність енергомаркування вікон та балконних дверей, щоб покупець міг упевнитися у відповідності конструкцій вимогам.
Енергоетикетки потрібні для того, щоб:
Маркувальні позначки ставлять після аналізу та оцінки відповідності вимогам всіх показників. Для цього експерти враховують приведений опір теплопередачі, коефіцієнт пропускання вікном сонячних променів, площу прозорої частини віконної конструкції та здатність пропускати повітря. На визначення класу енергоефективності впливають і кліматичні зони, оскільки мінімальні допустимі значення показників можуть відрізнятися у кожній зоні.
Клас енергоефективності визначається окремо для періодів опалення та охолодження. При оцінці класу товару присвоюють відповідну літеру від A до G. Втім, варіанти з кращими показниками можуть маркувати додатковими позначками: А+, А++, А+++. Окрім літер, використовують кольорові типи відміток – від темно-зеленого (вищий клас енергоефективності) до коричневого (найнижчий).
Варто зазначити, що прийнятий ДБН йде всупереч нормам ЗУ «Про надання будівельної продукції на ринку», стаття 8 якого забороняє вимагати нанесення будь-яких маркувальних наліпок на будівельні матеріали. Як подібне протиставлення двох нормативних актів позначиться на практиці, покаже лише час.
Оновлена держнорма В.2.2-15:2019 про житлові будівлі зобов’язує при проєктуванні нових житлових комплексів та здійсненні капітальних ремонтів монтувати пристрої блокування.
У цій державній нормі чітко прописали посилання на стандарти, які тепер стали обов’язковими до виконання – ДСТУ № EN 16281:2017 та № EN 13126-5:202Х. Вікна, відповідно до даних документів, повинні комплектуватися дитячим замком, котрий не дозволить дитині самовільно відчинити їх. У світлі низки трагічних смертей дітей, які змогли відчинити стулку та випали з вікна, ця вимога є дуже важливою для сімей з маленькими дітьми.
Крім блокування відкривання дитиною, норма пропонує монтаж пристроїв обмеження відчинення стулки до визначеного положення (до 89 мм). Вся фурнітура, котра контролює функціонування стулки, має відповідати вимогам стандартів та пройти необхідні випробування.
Як бачимо, нові норми здатні значно підвищити якість новобудов та будівель, які підлягають реконструкції або капітальному ремонту. Надійність перекриттів, новий рівень теплозбереження у приміщеннях, безбар’єрність житлового простору, удосконалена безпека для дітей зроблять проживання чи роботу у таких будівлях набагато комфортнішою.
Якщо ви хочете замовити вікна, балкон під ключ, звертайтеся до наших досвідчених спеціалістів. Майстри нададуть необхідні консультації, проведуть грамотні розрахунки і здійснять правильний монтаж за всіма вимогами нових стандартів та норм.
Ваша заявка прийнята. Максимально швидко з Вами зв'яжеться наш менеджер!
Якщо у Вас термінове питання, телефонуйте +38 (044) 587 57 55, ми завжди раді допомогти.
Працюємо з 8:00 до 23:00 в Сб-Нд з 9:00 до 18:00