Каталог товарів
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів
Каталог товарів
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів

Слухове вікно — що це і навіщо воно?

Слухове вікно відрізняється від звичайного насамперед місцем розташування. Така конструкція облаштовується в покрівлі, тобто на даху будівлі. Розміщується воно тут, як правило, для забезпечення притоку природного світла і можливості провітрювання мансардного або горищного простору. Також це вікно, яке нерідко ще називають люкарна, дормер або навіть «будинок гному», істотно перетворює екстер'єр будівлі.

З огляду на те, що слухові вікна на даху виконують не тільки технічні, але і архітектурно-естетичні функції, до їх вибору і установки варто підходити максимально відповідально. Багато їх різновидів досить складні в реалізації. Так, їх як і, припустимо, балкон з виносом краще довіряти професіоналам з досвідом і відповідними знаннями.

Навіщо таке вікно і звідки воно?

Фактично слухове вікно з'явилося приблизно тоді ж, коли люди захотіли використовувати горища більш раціонально, аж до перетворення їх на повноцінний житловий простір. Класичний дах не припускав можливості проникнення природного світла, а також додавав складнощів з провітрюванням. Щоб усунути ці проблеми, на горищах почали робити отвори в покрівлі. Перший час їх закривали тканиною або іншими матеріалами. Пізніше прийшла черга скла, а сьогодні тут, ясна річ, використовується склопакет.

Чому подібні вікна стали називати саме слуховими? По-перше, сам термін «слух» ще в словнику Даля має додаткові значення, в тому числі «отвір» і «проріз для слуху». По-друге, є цікава легенда, що одне з перших подібних вікон в царській Росії на початку 19 століття створив майстер на прізвище Слухов.

Так, московський манеж, побудований на честь тріумфу над Наполеоном, з самого початку не мав отворів у покрівлі. Через це горище в літню спеку сильно нагрівалося аж до виникнення деформацій стельових перекриттів і самого даху. За розпорядженням імператора Олександра Першого надійшло завдання терміново усунути проблему, а Слухов вирішив на схилах манежу зробити вікна, що забезпечили необхідне провітрювання.

Функціональні особливості

Сьогодні серед перших функцій слухового вікна виділяють декоративну. Отвір в даху відразу ж перетворює не тільки його, але і всю будівлю повністю. Також є і кілька важливих технічних особливостей, які разом і окремо прямо впливають і на загальну надійність (підтверджується легендою про манежі), і на зручність експлуатації будівлі. До таких функцій відноситься наступне:

 1. Вентиляція. У спеку без повітрообміну на горищному приміщенні буде дуже спекотно, а в інші пори року підвищується ймовірність надмірної вологості і вогкості. Так, якщо навіть горище не є повноцінним житловим приміщенням, то нормальне провітрювання потрібно все одно. Завдяки йому тут можна нормально зберігати речі, а також звести до мінімуму ризик появи цвілі і інших грибків, які шкодять меблям і обробці, можуть скоротити робочий ресурс оздоблювальних матеріалів і покрівельної системи.
 2. Природне світлопропускання. Світло під покрівлею без вікон можна забезпечити тільки за допомогою електричних приладів. Природне освітлення не тільки дозволяє скоротити витрати електроенергії, а й підвищує рівень комфорту і затишку, що актуально для будь-якого функціонального приміщення, включаючи комору, майстерню або гостьову спальню.
 3. Збільшення вільного простору. Таку функцію забезпечують дормери — слухові вікна, які виступають вперед відносно площини покрівлі. І чим більше будуть їх розміри, тим більше корисного місця отримає мансарда.
 4. Вихід на дах. Ця функція не є основною або обов'язкової. Але на етапі проектування її реалізація допустима і цілком доречна. Додатковий технічний вихід/люк може бути корисний і для забезпечення протипожежної безпеки, і для інших завдань, в тому числі для швидкої і зручної реалізації покрівельного ремонту.

Ще такі вікна можна об'єднати з балконами. Разом вони формують цікаву альтернативу звичної покрівлі. Тому в приватному житловому будівництві задуматися про слухові конструкції варто і тоді, коли ви збираєтеся склити балкон.

Основні види слухових вікон

Конструктивно до основних типів таких вікон відносяться такі варіації:

 • фронтони. Розміщується в торцевій частині покрівлі, тобто у фронтоні. Такий варіант при наявності двосхилого даху технічно найпростіший: його можна реалізувати вже після завершення всіх покрівельних робіт за рахунок створення отвору потрібної форми у відповідній стіні;
 • дормер. Варіант родом з Британії. У нас його також називають «зозулею». Дормер виступає за межі покрівлі, в якій облаштовується додаткова конструкція. У плані реалізації варіант складний і витратний, але ефектно виглядає і збільшує розміри горища. Дормер буває одно- і двосхилим, може мати різні форми;
 • антідормер. На відміну від попереднього варіанту таке рішення облаштовується в схилі покрівлі, а саме топиться в ній. Естетично варіант дуже ефектний. Але антідормер складний в реалізації, «краде» корисну підпокрівельну площу, потребує продуманої системи гідроізоляції;
 • мансардне. Така варіація розміщується в один рівень зі скатом, тобто під тим же кутом, що і покрівля. У реалізації це вікно простіше (не потрібне зведення додаткового каркасу зі стінками і фронтонами) і як наслідок доступніше за ціною. Плюс воно забезпечує найкраще природне освітлення. У той же час обов'язковою умовою реалізації є ефективний захист від протікання води.

Іноді до слухових вікон відносять і зенітний ліхтар. Це «близький родич», що виконує функцію світлопропускання не на схилах, а на пласких дахах. Зенітні ліхтарі можуть оснащуватися стулками, що також перетворює їх на засіб провітрювання і доступу на дах.

Особливості трикутних слухових вікон

На двосхилових дахах трикутна форма віконного отвору є найгармонійнішою. Зустрічаються «трикутники» і в інших типах будівель, але тут вони можуть виглядати не настільки виграшно.

На практиці трикутна форма найчастіше надається фронтонним вікнам, дормерам і антідормерам. Щоб гармонійно вписати його в будівлю і інтер'єр, часто осьові лінії віконної конструкції поєднують з осями стін будівлі.

Завдяки похилим бічним граням вікна істотно спрощується задача забезпечення якісної гідроізоляції: в більшості випадків наявної крутизни скатів виявляється досить, тобто додаткові заходи щодо захисту монтажного стику і стін від води і вологи не потрібні.

В подальшому при облаштуванні мансарди (горища) трикутні вікна можуть ускладнити ремонтні роботи. Так, більше клопоту може доставити обшивка вагонкою стін та оздоблення укосів. Якщо це критично для вас, то варто зробити вибір на користь універсального прямокутного форм-фактору.

Чи робити слухове вікно на даху своїми руками?

До недоліків вікон в покрівлі відносять технічні складності, які пов'язані як з проектуванням і попередніми розрахунками, так і з безпосередньою установкою. Особливо це стосується дормеру і антідормерів, які передбачають додаткові каркаси.

Навіть якщо ви плануєте використовувати висококласні вікна Рехау, здатні нівелювати дрібні огріхи монтажу, довірте весь комплекс робіт від вимірів до установки нашим професіоналам. Ми гарантуємо кращі ціни в Києві і гарантію від 5 років на всі наші віконні конструкції.

Сама процедура будівництва дормеру трикутної форми включає такі етапи:

 • складання загального плану проекту;
 • зміцнення покрівельних крокв в місцях розташування вікон за рахунок установки додаткових опор;
 • облаштування окремої кроквяної системи для слухового вікна з опорами, коником і каркасом. Всі вони для додання жорсткості об'єднуються з кроквами даху;
 • установка віконної рами. Вона фіксується не тільки до трикутного отвору, але до додаткових балок кріплення, розташованим як у підстави, так і у верхній частині кроквяної системи;
 • облаштування обрешітки, реалізація гідро- і пароізоляції, укладання утеплення;
 • додаткова герметизація ліній зіткнення вікна і основної покрівлі. Для цих цілей застосовують мастики, герметики, саморозширювальні стрічки.

Створення мансардних вікон технічно простіше. Але тут важливі попередні розрахунки, що дозволяють реалізувати оптимальний стік дощової і талої води. У цій роботі без досвідчених і кваліфікованих майстрів не обійтися.