Каталог товарів
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів
Каталог товарів
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів

Чи проходить ультрафіолет через скло в сучасних вікнах?

Не вщухають, та й навряд чи скоро вщухнуть суперечки щодо шкоди і користі ультрафіолетового випромінювання, що йде від сонця. Воно необхідне і з доброго боку впливає на організм людини, тварин і рослин. У той же час воно при тривалому впливі руйнує велику кількість небіологічних матеріалів: папір, фарби, тканини і багато інших. Це через нього вицвітають шпалери і меблі. Внаслідок цього питання про те, чи пропускає скло ультрафіолет, залишається актуальним завжди.

ультрафиолет через стекло

Ще зі шкільної лави багато людей засвоюють і крізь роки проносять знання про те, що віконне скло не пропускає ультрафіолетові промені. Тільки от в дійсності це спірне твердження, адже воно безпосередньо залежить від того, що це за промені і яке скло. Точно також, як міцність конструкції визначає, в тому числі вікна Salamander. Ми розібралися в цьому питанні.

Що таке ультрафіолетові промені?

Сонячне світло сам по собі досить складне. Коротенько його склад можна зобразити таким чином:

  • Інфрачервоні хвилі (понад 700 нм);
  • Видимий спектр (400-700 нм);
  • Короткі ультрафіолетові хвилі (до 400 нм).

Вище ми написали про те, що УФ корисний для живих організмів. У людини він сприяє виробленню такого цінного вітаміну Д, допомагає в лікуванні деяких хвороб (екзема, жовтяниця, псоріаз тощо), має антисептичну і антирахітичну дію, посилює окисні, кровотворні, регенеративні процеси в організмі, підвищує тонус. В цілому подібну дію випромінювання має і на тварин.

Що стосується рослин, то і тут користь ультрафіолету складно переоцінити. Він підвищує холодостійкість і сприяє загартовуванню рослин, затримує витягування пагонів і стебел (вони стають більш компактними і міцними), допомагає рослинним організмам накопичувати багато вітамінів, стимулює процеси фотосинтезу, підтримує в хорошому стані хлорофіл.

Тільки от ультрафіолет корисний виключно в обмежених обсягах. Надмірне опромінення їм загрожує для людини виникненням сонячних опіків, прискореним старінням шкіри, алергічними реакціями та багатьма іншими неприємностями. Точно так же згубно впливає випромінювання на інші живі організми. Однак тут слід розрізняти види ультрафіолету, який загалом має довжину хвиль від 10 до 400 нм. До 100 нм – це екстремальний УФ, але проявляє він себе тільки в близькому космосі. Крім нього виділяють:

  • Жорстке УФ-С випромінювання або «гамма-промені» має довжину хвилі 100-280 нм. Це найнебезпечніший різновид, так як він здатний швидко спровокувати опік очей або привести до раку шкіри. На щастя гамма-промені майже в повному обсязі поглинаються озоновим шаром і атмосферним киснем;
  • Середнє УФ-В випромінювання з довжиною хвилі 280-315 нм. Воно призводить до надмірного вироблення меланіну в шкірі (загоряння шкіри). На щастя, до поверхні планети доходить всього 20% випромінювання, і воно переважно не може пробитися крізь звичайне скло.
  • М'яке УФ-А випромінювання з хвилею 315-400 нм. Ультрафіолет, який безперешкодно доходить до земної поверхні, в тому числі проникаючи через звичайні шибки. Це саме той УФ, від якого і вигорають шпалери, килими, меблі і тканини. Однак для здоров'я він практично нешкідливий.

Тобто, на даному етапі ми розуміємо, чи проходить ультрафіолет через скло, багато в чому залежить від виду променів. Точно так же, як від цього залежить і його вплив.

Типи скла і їх характеристики

Зараз в світлопрозорих конструкціях використовуються абсолютно різні типи скла, які мають свої набори характеристик і, відповідно, пропускні можливості. Розглянемо найбільш поширені види.

Звичайне

Сюди відносять вапняно-натрієве, -калійне і -натрієво-калійне скління. Перше, або як його ще так називають натрій-кальцій-магній-силікатне скло і використовується для виробництва віконних склопакетів, а також склотари і столового посуду, автоскління.

Цей тип пропускає тільки УФ-А випромінювання. Тобто, небезпеки для живих істот воно не представляє, а ось поверхні здатні вигоріти на раз. Тут тільки від вас залежить, робити щось для захисту чи ні.

Кварцове

Його отримують через плавлення очищеного кремнеземистої сировини або SiO2. Це найбільш термостійкий варіант скління, що представлений прозорим і молочно-матовим різновидами.

Кварц має високу пропускну здатність, тому через нього безперешкодно проходить абсолютно все ультрафіолетове випромінювання. Завдяки цьому він використовується переважно в лампах для солярію і апаратах для знезараження.

Боросилікатне

Це скло має в своєму складі високий вміст діоксиду кремнію, і значний – оксиду бору. Воно виготовляється з різними складами, що визначає ключові експлуатаційні характеристики. Серед найбільш важливих з них можна виділити термостійкість в 2-5 разів вищу порівняно зі звичайними, а також високу хімічну стійкість.

Боросилікатне скління вільно пропускає УФ-А і частково УФ-В. Але його спокійно використовують в хімічній промисловості і в багатьох інших галузях, при виробництві лабораторного посуду і т.д.

Свинцеве

Це кришталь – різновид скла, в якому окис кальцію замінено окисом свинцю. Це м'який, легкоплавкий матеріал, що характеризується сильним блиском і відмінними показниками заломлення світла.

Одна з найцінніших якостей свинцевого скління – практично повна непрохідність ультрафіолетових променів. Втім, і спеціалізація у нього досить вузька.

Таким чином, використовуване в вікнах скло майже повністю блокує проникнення важкого і середнього УФ, при цьому пропускаючи більшу частину м'якого випромінювання. Цього цілком достатньо, щоб живі організми отримали таку необхідну дозу, і не більше.

Чим більше камер в склопакеті, тим менше ультрафіолету?

Те, що склопакет є чи не найважливішим елементом пластикового вікна – справедливе і загальновідоме твердження. Чим вищі експлуатаційні характеристики він має, тим тихішим, теплішим і затишнішим стає житло. Особливо коли мова йде про модифіковане скління, що має додаткові переваги, а з ним використовуються армовані профільні системи.

В рамках нашої статті набагато цікавіше встановити взаємозв'язок між тим, чи пропускає скло ультрафіолет, і структурою скління. І кількість камер тут впливає на це лише посередньо. Так, чим більше одиниць скла в пакеті, тим сильніше зростає рівень блокування УФ.

Але більш значущим є тип світлопрозорої конструкції. Класичні склопакети в Києві затримують приблизно 70-80% УФ, тоді як енергозберігаючі моделі – 75-85%, тобто в середньому на 5% більше. Тут необхідно звертати увагу на солярний фактор або коефіцієнт загального пропускання сонячної енергії. Це пряма пропускна здатність склопакета. Чим нижче показник, тим менше сонячного тепла і випромінювання проникає всередину.

Значення параметра безпосередньо визначає рівень захисту від УФ. Так, сонцезахисне скло з мінімальним солярним фактором монтується в приміщеннях з творами мистецтва або цінними матеріалами, щоб запобігти вицвітання.

Чи потрібен додатковий захист на склі або досить штатного?

Розбираючись, чи проходить ультрафіолет через скло, ми прийшли до висновку, що стандартні пластикові вікна забезпечують належний рівень захисту. Якщо такий стан речей вас не влаштовує з якоїсь причини, завжди можна розглянути варіанти з модифікованими склопакетами.

 У нашій компанії ви можете замовити установку вікон, в яких будуть склопакети:

  • енергозберігаючі. У них на скління наноситься спеціальне напилення. Воно знижує рівень проникнення всередину холоду, а також забезпечує збереження тепла всередині приміщення. Також шар енергозбереження зменшує обсяг проникнення УФ.
  • багатофункціональні. Мають складну будову, а також багатошарове напилення. Завдяки останньому вікно вибірково пропускає хвилі різної довжини. Це не тільки допомагає утримувати оптимальний мікроклімат в приміщенні цілий рік, але й в цілому знижує рівень проникнення сонячного випромінювання всередину.
  • сонцезахисні. Ідеальний варіант для квартир на верхніх поверхах висоток. Вони призначені саме для того, щоб блокувати проникнення ультрафіолетового випромінювання. Це можливо завдяки спеціальній тонувальній плівці. Таким чином ви захищаєтеся більш ніж від 90% УФ.
  • тоновані. Схожі на попередні, тільки вони знижують рівень проникнення як ультрафіолету, так і світла видимого спектру.

Сподіваємося, наша стаття виявилася для вас корисною і дала вичерпну відповідь на питання, який послужило для неї назвою.