Каталог товарів
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів
Каталог товарів
(050) 65-55-216
Зателефонуйте нам
Працюємо з 8:00 до 23:00 без вихідних
Каталог товарів

Грибок і пліснява на укосах – що робити?

ГрибокСитуації, коли з’являється цвіль на укосах, підвіконні або поверхні рами, не можна назвати рідкісними. Потрібно розуміти, що профільні системи з ПВХ не є прямим винуватцем подібної біди, хоча чисто теоретично еталонні показники герметичності за умови підвищеної вологості або неякісного повітрообміну можуть сприяти утворенню грибків. Власне тому на старих дерев’яних рамах з великими щілинами цвіль зустрічається рідше, але не виключена і там.

 

Щоб ефективно боротися з проблемою, бажано своєчасно її розпізнати. Потім в ідеалі потрібно визначитися з першопричинами і спрямувати зусилля на їх усунення, а не тільки впливати на грибок: механічно або хімічно.

ОЗНАКИ ПОЯВИ ЦВІЛІ НА ВІКНАХ

Виявити грибки, як правило, нескладно, особливо якщо профіль, укоси і підвіконня у вас білі. Пліснявий наліт зазвичай має темне забарвлення, хоча і воно може відрізнятися від зеленуватого або синюватою, до бурого або повністю чорного. Як правило, грибкові колонії з’являються поступово спочатку у вигляді одиничних точок, потім плями стають більше і розростаються.

При збільшенні за допомогою мікроскопа можна виявити структуру цвілі. Вона являє собою тонкі нитки з кульками, які є нічим іншим, як спорами. Вони активно розмножуються і розкидають нові кульки, в результаті, як то кажуть, «біда не приходить одна» – грибок росте групами (колоніями), які прагнуть захопити побільше простору.

Найчастіше мешканці помічають цвіль на укосах пластикових вікон. Але, це не обов’язково. Даний вид грибків невимогливий до оточуючих його умов. Він може адаптуватися і розмножуватися на різних поверхнях, в тому числі штукатурці, дереві, папері, текстильних матеріалах, бетоні і пластикові.

До речі, якщо спочатку візуально грибок не помітний (припустимо, розмножується в дрібних щілинах), то до додаткових ознак його присутності в житлі відноситься стійкий затхлий запах. Найчастіше він нікуди не зникає навіть при регулярному провітрюванні.

Потім, якщо пліснявий наліт активно розмножується і поширюється, то з’являються описані вище точки і плями характерною забарвлення. Після грибок починає руйнувати оздоблення, в тому числі штукатурку, шпалери, різні малярські покриття (фарбу і т.д.).

ЧОМУ З’ЯВИВСЯ ГРИБОК НА ВІКНАХ?

Найкраще цвіль на укосах і інших поверхнях розмножується при сприятливих для цих організмів умовах, а саме при високій вологості і теплої температурі повітря. Оптимальними умовами для цього грибка буде вологий (близько 60% і вище) і теплий (від 20 і до 35 градусів Цельсія, а іноді навіть від +15 °C) домашній мікроклімат, а також кисле середовище (pH нижче 7).

Дома подібне буває при надмірній вологості, а вона веде до утворення конденсату, або ж порушення нормального повітрообміну, що викликає застій повітря або інші негативні явища. На практиці грибок може з’явитися при:

 • активній роботі зволожувача повітря;
 • наявності інших факторів, які підвищують вологість, включаючи велику кількість домашніх рослин, проблему затопленого підвалу або підтіканні даху в багатоповерховому будинку (відповідно для мешканців перших і останніх поверхів);
 • неефективну роботу вентиляції, в тому числі проблеми з централізованою витяжкою і недостатньому банальному провітрюванні. Ці особливості можуть загострюватися в зимовий час, коли працює опалення, а для боротьби з пересушуванням повітря мешканці включають зволожувач, а ось відкрити вікна вони не наважуються через острах протягів або сильного охолодження кімнати;
 • широкому підвіконні або дуже щільних шторах, через які температура на поверхні скла або укосів виявляється занадто низькою (тепло від радіатора опалення не надходить), це викликає появу конденсату на них, а він може призвести до утворення грибків.

Пластикові вікна при закритих стулках максимально герметичні. Через це ймовірність появи конденсату, застою теплого і вологого повітря в приміщенні збільшується. Волога збирається на підвіконні, поверхнях профілю, схилах, а потім тут може виникати пліснявий грибок.

ЯКЩО НЕ ПРИБРАТИ ГРИБОК З ВІКОН, ЩО БУДЕ?

Цвіль на укосах, безумовно, є небажаним гостем. При цьому неприємна естетика насправді виступає не найголовнішою проблемою. Є й більш небезпечні наслідки, до яких може приводити цей вид грибка.

Грибні спори, а точніше мікотоксини, які вони виробляють, вважаються небезпечною рослинною отрутою. Вони навіть при незначних концентраціях підвищують ризики для загального самопочуття і здоров’я людини в цілому. До того ж грибок активно розмножується, так що ймовірність захворювань тільки зростає. До найпоширеніших проблем зі здоров’ям через цвілі відносяться:

 • різні алергічні реакції;
 • респіраторні захворювання, включаючи бронхіти і ризики розвитку астми;
 • часті головні болі;
 • роздратування очей і шкіри;
 • труднощі з концентрацією уваги;
 • швидка стомлюваність і хронічна втома;
 • хвороби кісток;
 • ураження нирок і печінки.

У цьому переліку є дійсно небезпечні захворювання, ось чому, якщо з’являється цвіль на укосах, як боротися з нею – вкрай актуальне, важливе питання. А те, що погано людині стає не відразу, часом здатне зіграти злий жарт, тобто вирішувати проблему ми не поспішаємо, а грибок повільно, але впевнено руйнує наше здоров’я.

СПОСОБИ ЗАПОБІГАННЯ ЦВІЛІ

Головне завдання в боротьбі з пліснявими грибками на вікнах – уникнути сприятливих умов для її розвитку. Для цього потрібно знизити вологість (хоча дуже низька – менше 40% – теж не бажана) і підтримувати в приміщенні температуру повітря від 18 до 22°C. А ще не варто забувати про нормальну вентиляцію і провітрювання.

Але, якщо цвіль вже є, то таким чином її вже не прибрати. Поверхням, які вона вразила, потрібна спеціальна обробка. Виділяють два види ефективного впливу:

 1. Фізичні методи, в тому числі механічне видалення з поверхонь, обробка ультрафіолетом або іншими опромінювачами, а також нагрівання. Правда, останній метод не завжди бажаний поблизу вікон. Та й укоси в Києві не варто перегрівати, незалежно від матеріалу їх виготовлення.
 2. Хімічні методи. Досить ефективні в боротьбі з цвіллю такі речовини, як фунгіциди, біоцид, звичайна хлорка. Необхідно приготувати миючий розчин і обробити уражені поверхні. Іноді потрібно повторити процедуру кілька разів.

Найчастіше використовується саме хімічна обробка. Послідовність дій така:

 • огляньте вікно і проріз на предмет присутності грибкових спор;
 • надіньте рукавички, щоб не пошкодити хімією шкіру рук;
 • візьміть спеціалізовані засоби (біоцид, фунгіцид) або хлор і зробіть водний розчин з ними (згідно з інструкцією на упаковці);
 • якщо цвіль з’явилася на схилах, а також є продування в районі монтажного шву, то потрібен демонтаж з додатковим утепленням (запіненням) і герметизацією. Якщо подібного не зробити, то грибок може швидко повернутися знову;
 • якщо у вас пластикові укоси, то зовсім не обов’язково викидати їх, можна обробити їх спеціальними засобами проти цвілі. Їх, як правило, потрібно наносити і залишати на поверхні якийсь час (до 2 діб), а після цього змити водою. У цьому випадку після утеплення допустимо встановлювати назад вже наявні панелі.

Надалі потрібно стежити, щоб грибки знову не з’явились на поверхнях вікна і отвору.

ПРОФІЛАКТИКА ТА ЗАПОБІГАННЯ ПОВТОРНОЇ ПОЯВИ

Видалити цвіль на укосах не так просто, як здається, і велика кількість спеціалізованої побутової хімії не повинно заспокоювати. Простіше і ефективніше попередити проблему, прийнявши профілактичні заходи.

Потрібно підтримувати оптимальні для житлового приміщення параметри вологості і температури. Для цього потрібно придбати відповідно гигрометр з термометром і контролювати мікроклімат.

При появі конденсату потрібно протирати вологу з підвіконня, рами і укосів, з’ясувати причини його утворення. Можливо, варто зробити наступне:

 • частіше провітрювати;
 • замінити однокамерний склопакет на двокамерний;
 • відмовитися від щільних штор і/або зробити вентиляційні отвори в широкому підвіконні;
 • виконати утеплення балкона або лоджії, якщо волога проступає на вікнах в суміжній кімнаті або на цих неопалюваних об’єктах;
 • встановити вентиляційні клапани, брізери, інші системи припливної вентиляції.